YKS neticeleri 2022 izahat zamanı! YKS neticeleri ne vakit açıklanacak?

09.07.2022 12:59 Son Güncelleme: 09.07.2022 13:00 YKS 2022 senesinde haziran ayında düzenlendi. Sınava yoğun katılımın peşinden üniversite adaylarının gözü YKS 2022 sonuçlarına çevrildi. Sorular ve cevapların açıklanmasının peşinden tahmini puanlar hesaplandı. Üniversite imtihanı 2022 senesinde 18-19 Haziran’da düzenlendi. Imtihan üç oturum şeklinde yapılmış oldu. Adaylar cumartesi günü TYT oturumuna, pazar günü ise AYT ve YDT’ye girdiler. ÖSYM tarafınca piyasaya sürülen takvim içinde YKS sonuçlarının temmuz ayında açıklanacağı bildirildi.
YKS SONUÇLARI 2022 NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
YKS neticeleri 20 Temmuz tarihinde açıklanacak. Adaylara netice belgesi gönderilmeyecektir. Adaylar imtihan neticelerini, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr web adresinden yada mobil uygulamasından öğrenebileceklerdir. İnternet sayfasındaki duyurular adaylara bildiri hükmündedir. Sonuçlarda şu bilgiler bulunacaktır:
-Testlerdeki doğru ve yanlış yanıt sayısı
-TYT puanı ve başarı sırası var ise AYT ile YDT puanları ve başarı sıraları
-Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP)
-Yerleştirme puanları ve başarı sıraları
ÖSYM, adaylara yönelik imtihan netice belgelerinin doğrulanmasını sağlamak suretiyle “Netice Belgesi Denetim Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak suretiyle Imtihan Netice Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafınca rastgele üretilmiş bir “Netice Belgesi Denetim Kodu” basılmaktadır. Söz mevzusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üstünde Netice Belgesi Denetim Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.
SINAV SONUÇLARI NASIL KULLANILACAKTIR?
TYT, SAY, SÖZ, EA ve DİL imtihan puanları hesaplanan adaylar, bu puan türleri ile talebe alan ön lisans ve lisans programlarını tercih edebileceklerdir. Sadece başarı sırası aranan programları en düşük başarı sırasına haiz adaylar tercih edebileceklerdir. İlgili imtihan puanı hesaplanmayan adaylar bu puan türlerinde talebe alan programları tercih edemeyeceklerdir.
MEB il içi ve il dışı atama müracaat takvimi 2022: MEB il içi atama (yer değişiklik yapma) neticeleri ne vakit açıklanacak?

Son Dakika Haberler