Kapıkule’den 260 bin gurbetçi, ülkeye giriş yapmış oldu

08.07.2022 16:25 Haber Deposu: DHA Avrupa’nın çeşitli devletlerinde yaşayan gurbetçilerin yaz izinlerini geçirmek suretiyle ana vatana gelişleri sürüyor. Kapıkule Sınır Kapısı’ndan ülkeye araçlarıyla giriş meydana getiren gurbetçiler, yaz tatillerini Kurban Bayramı ile birleştirdi. Gurbetçilerin gelişleri sebebiyle Kapıkule Sınır Kapısı’nda da tüm hazırlıklar tamamlandı. Ek personel takviyesi meydana getirilen Kapıkule’de işlemler hızlıca gerçekleştiriliyor. Kapıkule’den 25 Haziran’dan itibaren 260 binden fazla gurbetçinin giriş yapmış olduğu açıklandı. 
Almanya’nın Berlin kentinden gelen Nalan Dündar, 6 hafta süresince hem Kurban Bayramı’nı kutlayacaklarını hem de dinlence yapacaklarını belirterek, “Berlin’den geliyoruz. Seyahat oldukça güzel geçti. Asla anlatıldığı şeklinde fena değildi. Yollar boştu. Yalnız sınırlarda birazcık bekledik, o da düzgüsel. Samsun’a gidiyoruz. Sonrasında gezeceğiz. 6 haftalığına geldik. Dinlence beldelerine de gitmeyi düşünüyoruz. Ilkin memleketimize varalım, önümüzde Kurban Bayramı var. Vatanımıza geldik ya başka bir şey istemiyoruz” dedi.
‘ÜLKE ÖZLEMİ ANLATILAMAZ’
Türkiye’ye Hollanda’dan gelen Burhan Açkalmaz ise Türkiye’ye özlemini dile getirerek, “Hollanda’dan geliyoruz. Okullar tatile girdi, bu hafta başladı. Ikimiz de memleketi ziyarete geldik. Yozgat’a gidiyoruz. Ilkin Kurban Bayramı, ondan sonrasında dinlence yerlerine bakacağız. Ilkin ailemizi ziyaret, ondan sonrasında eşi dostu ziyaret. Toplam 5 haftalığına geldik. Seyahat güzeldi. Ben fazla beklemedim. Oldukça bekleyen dostlar oldu fakat ben güzel geçtim. Ülke özlemi anlatılmaz. Özlemin tarifi yok. Memleket sevdası başkadır. İnşallah bundan sonrasında da noksan olmaz. Evlatlarımıza da onu aşılamaya çalışıyoruz” diye konuştu. 
‘İNŞALLAH TEMELLİ GERİ DÖNÜŞ YAPARIZ’
Almanya’dan gelen Firdevs Çiçek de ülkeye geri dönüş hayalini kurduğunu söyleyerek, “Almanya’dan geliyoruz. Seyahat süper geçti. Mutluyuz, sonunda vatana kavuştuk. Oldukça özledim. Ben daima özlüyorum. Her şeyi özledim, Türkiye bambaşka. Ben orada doğdum, büyüdüm fakat buranın özlemi, her şeyi benim için oldukca değişik. Vatanımı seviyorum. Sakarya’ya gideceğim. Evimiz, ailemiz, akrabalarımız orada. Ilkin oraya sonrasında Tanrı nasip ederse Erzurum’a geçeceğiz. Eşim Erzurumlu. Sonrasında birazcık dinlence ve maalesef dönüş. 1 yıl süresince bir tek bu anı umuyorum. Yetmiyor fakat buna da şükür. Mecburuz, çocuklar var, okuyorlar. İnşallah kendilerini kurtarsınlar, temelli dönüş yaparız. Ben oldukca isterim” dedi. (

Son Dakika Haberler