Gaziantep bayram namazı saati… Diyanet Gaziantep Kurban Bayramı namazı ne süre, saat kaçta 2022?

08.07.2022 13:47 Son Güncelleme: 08.07.2022 13:47 Bayram namazı saati içinde camilere akın ederek bayram namazını eda edecek olan milyonlarca şahıs Diyanet’in paylaşmış olduğu namaz vakitleri içinde camilerde olacak. Peki, Gaziantep bayram namazı vakti ne süre?
GAZİANTEP BAYRAM NAMAZI SAATİ 2022 (GAZİANTEP BAYRAM NAMAZI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA?)
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın paylaşmış olduğu verilere nazaran bu yıl 2022 Kurban Bayramı’nda Gaziantep bayram namazı vakti saat 05.51 olacak.
BAYRAM NAMAZINA NASIL NİYET EDİLİR?
Niyet edilirken hangi bayram namazı kılınacaksa o zikredilir. Örnek olarak “Niyet ettim Tanrı’ım senin rızan için Ramazan Bayramı namazı kılmaya, uydum hazır olan imama” yada aynı şekilde “Niyet ettim Tanrı’ım senin rızan için Kurban Bayramı namazı kılmaya, uydum hazır olan imama” şeklinde niyet edilir. BAYRAM NAMAZI, KAÇ REKAT NASIL KILINIR?
Bundan sonrasında imamla beraber hareket edilerek:
1. Rekat
Bayram namazına niyet ettikten sonrasında tekbir alınır ve eller bağlanır,
Sırasıyla imam hatip ve cemaat sessiz bir şekilde “Sübhaneke duası”nı okur, sonrasında fasılalar halinde;
Tıpkı iftitah tekbiri şeklinde tekrardan eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,
Sonrasında 2. Tekbir alınır ve eller gene yanlara salınır,
Peşinden 3. Tekbir alınır ve bu sefer eller göbek hizasında bağlanır.
İmam; gizlice “Euzü besmele” çeker, açıktan “Fatiha suresi” ile beraber “Zammı sure yada zammı sure yerine geçecek oranda Kur’an-ı Kerim” okur. Cemaat ise sessiz bir şekilde imamı dinler.
Rüku ve secde yapılarak 2. Rekata kalkılır.
2. Rekat
İmam; gizlice “Besmele” çeker, açıktan “Fatiha suresi” ile beraber “Zammı sure yada zammı sure yerine geçecek oranda Kur’an-ı Kerim” okur. Cemaat ise sessiz bir şekilde imamı dinler.
Peşinden yine tıpkı iftitah tekbiri şeklinde tekrardan eller kulak hizasına kaldırılarak  1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,
Sonrasında 2. Tekbir alınır ve eller gene yanlara salınır,
Peşinden 3. Tekbir alınır ve eller gene yanlara salınır,
Son olarak 4. Tekbir alınır sadece bu sefer eller kulak hizasına kaldırılmaz ve rükuya gidilir.
Rüku ve secdenin arkasından oturulur, “Tahiyyat, Salli-Barik duaları” okunması mümkün ve ilkin sağ tarafa sonrasında sol tarafa merhaba verilerek namaz tamamlanır.
Bundan sonrasında müezzinin refakatinde hep beraber 3 kez tekbir (teşrik) getirilir. Bu tekbirlerle beraber imam hatip bayram hutbesi okumak suretiyle minbere çıkar.

Son Dakika Haberler