Bunu yapanları sivrisinekler daha çok ısırıyor!

Yazları sivrisinekler oldukça rahatsız edicidir ve bazı insanoğlu daha savunmasızdır ve sivrisinek ısırıkları ve kaşıntıdan öteki insanlara nazaran daha çok etkilenirler. Peki, niçin bazı insanoğlu sivrisinekler tarafınca daha çok ısırılır?
Isı arttığında sivrisineklerin sayısı artma eğilimindedir. Fakat onları hakkaten çeken şeyin ne işe yaradığını biliyor musunuz?
Sinek kovucularla sivrisinekleri kaçırmak mümkün olsa da, bazı kişilerin ciltleri sivrisinekleri daha çok çeker. Sivrisinekler bilhassa geceleri gerçek bir takıntı haline gelebilir. Durgun su tarafınca çekilen sivrisineklere hem de karbondioksit de oldukça çekici gelir. Fizyolojik bir efordan sonrasında daha çok karbondioksit yayarız ve bu, yakındaki sivrisinekleri potansiyel olarak uyarır. Tropik bölgelerde tehlikeli olabilen ve Zika virüsünü taşıyan sivrisineklerin başlıca avı sporculardır. Araştırmalar karbondioksit salınımlarının hamile hanımlarda daha yüksek bulunduğunu gösteriyor. Bundan dolayı hamile bayanların sivrisinekleri çekme riskleri daha yüksektir.  Vücut kokusu tesir ediyor
Sivrisinekler, insan derisinde ve terde bulunan terde bulunan bazı bileşikleri severler. Bu elementler amonyaktır ve laktik asittir. Isırılma riski genetik nedenlere de bağlı olabilir.
Ebeveynlerinizden biri sık sık sivrisinekler tarafınca ısırılıyorsa, bu sizin de ilgilendiriyor olabilir. Cilt dokusunda bulunan bakteriler de kaşıntıya yol açan bu ısırıklara karşı savunmasızlık faktörleri arasındadır. Araştırmalar, ciltlerinde oldukça çeşitli mikroorganizmalara haiz olanların sivrisinekler tarafınca ısırlma ihtimalinin daha yüksek bulunduğunu gösteriyor.Kan grubu Hakikaten sivrisineklerin sevilmiş olduğu bir kana haiz olmak mümkün mü? Kan grubu, bu ufak hayvanlar üstünde hakkaten etkili olabilir. Araştırmalar, sivrisineklerin daha sık 0 (sıfır) kan grubuna haiz fertleri hedef aldığını gösteriyor.
 Koyu renkler sivrisinekleri çekiyor
Ek olarak sivrisinekler için siyah renk oldukça çekicidir. Aynı şey koyu renkler için de geçerlidir. Kaşıntıya yol açan ısırıklardan korunmak istiyorsanız daha açık renkler giyinin.
Alkol tüketimi de sivrisinekleri cildinize çekebilir. Bilhassa bira sivrisinekleri çeker. Sivrisinekler, insan kanıyla beslenmek için cildin herhangi bir bölgesini ısırabilir sadece vücudun belirli yerlerini ısırmaktan daha çok zevk alırlar. Bir araştırmaya nazaran, sivrisineklerin favori sokma noktaları vardır. Baş ve ayaklar sivrisineklerin en sevilmiş olduğu cilt bölgeleridir. Bu bölgeler bir çok süre terli ve bu bölgelerin sıcaklığı daima daha yüksektir.
Sivrisinekler rastgele ısırmaz. Bu faktörlerden iki yada daha fazlasını karşıladığınız sürece, bu yaz sivrisinekler tarafınca ısırılma riskiniz büyük.Çocuklar ve yaşlılar risk altında Araştırmalar, ufak evlatların ve yaşlıların daha çok ısırıldığını göstermiştir. Sivrisinek kendi başına yaşlıları yada bebekleri tanımlayamaz, sadece bazı sivrisinek türlerinin daha azca etken olan bu insanlara doğru hareket etmesi muhtemeldir. Daha savunmasız olan kişilere karşı daha çok hücum gerçekleştirebilirler.
 Sivrisinekler niçin geceleri daha çok ısırır?
Bir çok sivrisinek türü gececidir, gündüzleri kendilerini sıcaktan ve güneşten korurlar ve yalnızca akşam karanlığında dışarı çıkarlar. Araştırmalar, sivrisinekleri gecenin başlangıcında ortalama 10 dakika süresince beyaz ışığa maruz bırakarak ısırma oranının mühim seviyede azaldığını göstermiştir. Araştırmacılar, gece süresince bu 10 dakikalık seansları çoğaltarak, ısırılma riskini neredeyse tamamen ortadan kaldırmanın bile mümkün bulunduğunu söylüyor.
Değişik araştırmalar bilhassa sıtmayı taşıyan Anopheles gambiae türü sivrisineğin, akşamları insan kokularını daha iyi algıladığını gösteriyor. Bu sivrisinek, kokulu molekülleri koku alma reseptörlerine taşıyan proteinler üretir. Araştırmacılara nazaran, bu proteinlerin üretiminin zirvesi, gece süresince maksimumdur.

Son Dakika Haberler